Nadejdzie czas , kiedy choroba jako efekt opacznych myśli będzie hańbą

Oldi Tube

sobota, 10 lipca 2010

Przygotowanie do autohipnozy przez terapeutę

Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, by się samemu nauczyć autohipnozy lub jeśli ćwicząc smodzielnie nie uzyskał zadowalających wyników, to początkowo może przećwiczyć autohipnozę pod kierunkiem swojego terapeuty.
Dzięki temu najczęściej uzyskuje szybciej i wyraźniej oczekiwane wyniki, a potem, zachęcony tym sukcesem, może samodzielnie kontynuować ćwiczenia.
Najprostsza metoda przygotowania do autohipnozy polega na wyjaśnieniu pacjentowi, jak sam może wprowadzić się w trans; ćwiczy to potem pod opieką specjalisty. W porównaniu z samodzielną pracą ma to jednak tylko tę zaletę, że można natychmiast omówić i usunąć powstające trudności.
Skuteczniejszy jest trening autohipnozy w hipnozie. W tym celu terapeuta wprowadza pacjenta w głęboki trans, następnie udziela mu następujących instrukcji, mających mu umożliwić autohipnozę po przebudzeniu:


W przyszłości sam potrafisz wprowadzić się w trans. Będzie on tak samo głęboki jak trans, w którym obecnie jesteś pogrążony. Podczas tej autohipnozy zachowasz całkowitą samokontrolę i potrafisz zauważyć wszystko, co dzieje się w twoim otoczeniu, bez przerywania transu. Gdy tylko stanie się coś, co wymagałoby twojego działania, zdasz sobie z tego sprawę, natychmiast się obudzisz i zrobisz wszystko, co będzie konieczne. Aby wprowadzić się w trans, siądź wygodnie w fotelu albo wyciągnij się tak, jak teraz, na tapczanie. Wyobrażasz sobie, że całkowicie się odprężasz, oddychając przy tym głęboko i spokojnie. Myśląc o tym i głęboko i spokojnie oddychając, odprężasz się tak samo jak przedtem, kiedy ja cię hipnotyzowałem.
Później sobie wyobrażasz, że zapadasz w głęboki trans. Przy tym bierzesz jeden głęboki oddech i pogrążasz się w takim głębokim transie, jak obecnie. W tym transie słyszysz mnie jasno i wyraźnie, tak jak teraz słyszysz mój głos. Słyszysz wszystkie moje sugestie, które przekazałem ci dzisiaj, i potrafisz je wszystkie wykonać. Sugestie te będą działać tak samo, jakbym ci je przekazywał tutaj, w tym gabinecie.
Ale ty sam też możesz sobie przekazywać sugestie. Gdyby jednak okazały się sprzeczne z moimi sugestiami, to będą nieskuteczne. W żadnym razie nie przyjmuj sugestii od innych. Podczas autohipnozy nie wywołujesz u siebie żadnych halucynacji i nie przyjmujesz żadnych sugestii, które mogłyby zaszkodzić tobie lub innym ludziom.
Wszystko, co ci teraz powiedziałem, będzie działało aż do chwili, kiedy to odwołam albo zmienię. Nikt i nic, nawet ty sam, nie może zmienić ani odwołać tej sugestii. Tylko ja mogę to zrobić.


Takie lub podobne sugestie wspomagające autohipnozę realizują się w życiu tak samo, jak inne posthipnotyczne zwroty, które terapeuta wypowiada w czasie seansu. Zaleta autohipnozy: pacjent częściej słyszący sugestie, szybciej i na dłużej ulega wpływom. Ponadto może szybko się przygotować na sytuacje, których się obawia i które stanowią dla niego obciążenie.
Oprócz tych dwóch najważniejszych technik przygotowujących do autohipnozy, terapeuta w indywidualnych wypadkach może zastosować inne metody, które są jednak trudniejsze do wyuczenia. Dlatego uwzględnia się je w zasadzie tylko wówczas, gdy wskazówki dotyczące autohipnozy dawane w transie nie działają w zadowalający sposób. Normalnie jednak wystarczają one do przygotowania pacjenta do samodzielnej hipnozy w ciągu niewielu spotkań.

Brak komentarzy:

Spirala hipnotyczna