Nadejdzie czas , kiedy choroba jako efekt opacznych myśli będzie hańbą

Oldi Tube

sobota, 6 lutego 2010

Dlaczego John D. cierpiał na chroniczny ból głowy

John miał 43 lata. Był malarzem pokojowym i od wielu miesięcy cierpiał na chroniczny ból głowy, który z dnia na dzień był coraz bardziej intensywny, aż w końcu pojawiał się dwa, trzy razy w tygodniu, i to zawsze w nocy.
Czasem John budził się i krzyczał z bólu. Nie można było ustalić żadnej organicznej przyczyny dolegliwości, a leki nie skutkowały. Neurolog zalecał operację mózgu (lobotomię). Miał to być rzekomo jedyny sposób usunięcia dolegliwości. Zabieg ten jest bardzo niebezpieczny i nigdy nie wiadomo, czy pacjent będzie mógł później normalnie funkcjonować.
John stracił już nadzieję na wyzdrowienie, dlatego gotów był podjąć nawet takie ryzyko. Jego domowy lekarz odradził mu ten krok i nakłonił do poddania się hipnozie. John został moim pacjentem. Ponieważ bóle pojawiały się nocą, przypuszczałem, że jego migrena ma podłoże psychologiczne.
Oto pytania, jakie zadałem pacjentowi podczas badania metodą wahadełka:
Pytanie: Czasem nasze uczucia tak działają na organizm, że dochodzi do nietypowych reakcji. Jest prawdopodobne, że pana bóle mają przyczynę natury emocjonalnej. Podświadomość wie, czy tak rzeczywiście jest. Spróbujmy się dowiedzieć, czy pana bóle głowy mają jakieś podłoże emocjonalne? (Wahadełko dało odpowiedź twierdzącą, a John aż jęknął ze zdziwienia i przyznał, że istnieje taka możliwość).
Pytanie: Czasem czujemy się winni i mamy wyrzuty sumienia, które powodują określone myśli. Każdy z nas robi czasem coś, czego później żałuje. Czy pański ból jest karą za coś?
Odpowiedź: (wahadełko) Tak.
Pytanie: Czy czuje się pan winny?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie: Czy poczucie winy bierze się z określonego zachowania, a nie z jakiegoś ogólnego uczucia?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie: Bóle głowy zaczęły się mniej więcej przed rokiem. Być może pana wyrzuty sumienia dotyczą czegoś, co wydarzyło się jakiś czas temu. Czy zdarzyło się to w ostatnich trzech latach?
Odpowiedź: Tak:
Pytanie: W ostatnich dwóch latach?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie: Czy było to niedawno?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie: Czy dotyczy to spraw płciowych? (Wahadełko poruszyło się po przekątnej, a więc nietypowo. Mogło to oznaczać "Być może" lub pytanie zostało tak skonstruowane, że nie można było na nie odpowiedzieć jednoznacznie).
Pytanie: Najwyraźniej pytanie nie było jasne. Czy zrobił pan coś, co później uznał za niemoralne?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie: Czy chodzi o kobietę?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie: Czy była to pańska żona?
Odpowiedź: Nie.
Pacjent powiedział mi teraz, że niespełna rok temu zmarła jego żona, a on szybko ożenił się po raz drugi. Bóle głowy pojawiły się zaraz po ślubie. To stwierdzenie było dla mnie wskazówką.
Pytanie: Czy pański stan dotyczy pana obecnej żony?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie: Proszę opowiedzieć mi o śmierci żony.
John opowiedział, że długo chorowała na raka macicy, a potem zmarła na jego rękach. Obecną żonę spotkał mniej więcej rok przed śmiercią pierwszej. Współżył z nią, mimo że wydawało mu się to niewłaściwe, ale już od dawna nie robił tego ze swoją ówczesną żoną. Po ślubie (który nastąpił w sześć tygodni po pogrzebie) teściowie pierwszej żony robili mu wyrzuty, co spowodowało u niego silne poczucie winy.
Pytanie: Czy bóle głowy są karą za pana zachowanie?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie: Pan wierzy w życie po śmierci. Jeśli więc pana żona wie, że ożenił się pan po raz drugi i jest szczęśliwy, to co, pana zdaniem, powiedziałaby, gdyby mogła się z panem spotkać?
Odpowiedź: Powiedziałaby mi, że powinienem się ożenić ponownie, ale może by chciała, żebym zrobił to później. Myślę jednak, że zgodziłaby się na to małżeństwo.
Pytanie: Czy chciałaby, żeby pan sam wymierzał sobie za to karę?
Odpowiedź: (ustnie) Nie.
Pytanie: Czy istnieje jeszcze jakaś inna przyczyna pana bólu?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie: Czy ma to coś wspólnego z wymierzaniem sobie kary?
Odpowiedź: Nie.
Pytanie: Czy dotyczy to wcześniejszego zdarzenia?
Odpowiedź: Nie.
Pytanie: Czy dotyczy to pańskiego środowiska?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie: Czy pana życie zakłóciło jeszcze coś oprócz bólu głowy?
Odpowiedź: (ustnie) Tak - zbankrutowałem. Choroba żony pochłonęła wszystkie moje oszczędności. Co prawda nieźle zarabiam, ale ostatnio migrena nie pozwala mi pracować. Każdego ranka jestem wykończony. Ominęło mnie sporo możliwości zarobienia pieniędzy. Moje finansowe problemy przyprawiają mnie rzeczywiście o ból głowy!
Pytanie: Czy dlatego cierpi pan na migrenę?
Odpowiedź: (wahadełko) Tak.
Wyjaśniłem Johnowi działanie mowy ciała. Potem poddałem go hipnozie i wmówiłem mu, że jego sytuacja finansowa natychmiast się zmieni, kiedy tylko ustaną bóle głowy. Na pytanie, czy mógłby teraz uwolnić się od swojej dolegliwości, ponieważ nareszcie zna jej przyczynę, jego palce odpowiedziały twierdząco. Tak też się stało podczas jego drugiej wizyty w moim gabinecie. Przy trzeciej wizycie okazało się też, że jego pierwsza żona również cierpiała na migrenę.
Bóle głowy były więc karą, którą sam sobie wymierzał. Ostatnia wizyta Johna całkowicie uwolniła go od chronicznych dolegliwości. Klucz do jego choroby tkwił więc w mowie ciała i potrzebie ukarania siebie.


PODSUMOWANIE


Zanim zaczniesz samodzielnie leczyć bóle głowy, powinieneś najpierw skonsultować się z lekarzem. Musisz się upewnić, czy przyczyna twoich dolegliwości nie ma podłoża organicznego.
W tej części omówiłem kilka sposobów zachowań i cech charakteru wspólnych dla wszystkich ofiar migreny.
Niektóre z nich zapewne dotyczą i ciebie. Prawdopodobnie nie będziesz chciał się do nich przyznać przed samym sobą, ale metoda wahadełka pomoże ci wydobyć z podświadomości odpowiednie informacje. Musisz nauczyć się właściwie traktować nagromadzone uczucia. Nie traktuj złości jako czegoś złego. Pozwól sobie czasem krzyknąć i odreagować.
W przypadku innych rodzajów bólu głowy szybki rezultat daje samoleczenie. Znajdź przyczyny i szybko je usuń, stosując prostą sugestię. W ten sposób pozbędziesz się również chronicznych bólów. Trwałe wyleczenie jest jednak możliwe tylko wtedy, kiedy poznasz ich przyczyny i zmienisz swoje emocjonalne, wewnętrzne nastawienie do życia.
Publikacja ta pomoże ci w poprawnym formułowaniu pytań, które musisz zadawać podświadomości, żeby poznać przyczyny choroby.

piątek, 5 lutego 2010

Usuwanie migren przez samoleczenie

Kiedy decydujesz się na leczenie chronicznego bólu głowy, ustal najpierw jego przyczynę. Zrób to dopiero po wizycie u lekarza, który stwierdzi, że nie chodzi tu o dolegliwość natury organicznej. Byłoby szaleństwem starać się usuwać ból wywołany rakiem mózgu lub inną poważną chorobą. Sprawdź dokładnie siedem ewentualnych przyczyn bólu - najczęściej chodzi tu o mowę ciała. Wyrażenie "To przyprawia mnie o ból głowy!" rzeczywiście doprowadza do takiego stanu. Każda nieprzyjemna sytuacja, niemiłe doświadczenie i wyobrażenie mogą wywołać w nas taką myśl, a tym samym ból głowy. Czasami też ból może być formą wymierzenia sobie kary.
Jeśli zaczniesz leczyć ból głowy przez sugestię, powinieneś ją sformułować w następujący sposób: "Za kilka chwil moja głowa stanie się lekka. Nadmiar krwi odpłynie i zmniejszy się ciśnienie w głowie. Wkrótce odczuję ulgę.
Ból głowy zniknie". Taką sugestię powtórz kilka razy i natychmiast skoncentruj się na czymś zupełnie innym.

czwartek, 4 lutego 2010

Inne rodzaje bólu głowy

Bóle głowy mają jeszcze wiele innych psychologicznych i organicznych przyczyn. Są to m. in. zmęczenie, nadwerężenie wzroku i tzw. psychologiczny ból głowy, który ma być usprawiedliwieniem, że się czegoś nie zrobiło.
Bóle głowy występują przy przeziębieniach, grypie, stanach gorączkowych i wielu innych schorzeniach. Tak jak i
inne bóle, one również mogą być tylko ostrzeżeniem.
Przy chronicznych migrenach trzeba koniecznie zasięgnąć porady lekarza. Może okazać się, że niezbędne jest leczenie specjalistyczne. Hipnotyczna sugestia pomaga złagodzić migreny, także przy organicznych bólach głowy.
Jeśli źródłem bólu jest naruszony system nerwowy, metoda ta nie przyniesie pożądanego skutku.
Większość migren można wytłumaczyć problemami psychologicznymi: są wynikiem gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi, której obiegiem kieruje podświadomość. Odpowiednie sugestie mogą obniżyć wysokie ciśnienie, a tym samym usunąć ból głowy niemal tak szybko, jak aspiryna.

środa, 3 lutego 2010

Leczenie tych dolegliwości

Jednym ze sposobów leczenia migreny jest poznanie i zrozumienie jej przyczyn oraz zmiana nastawienia do życia. Żeby przezwyciężyć skłonność do perfekcjonizmu, zadaję często moim pacjentom pytanie: "Czy wierzysz w to, że twoja matka wymagałaby od ciebie takiego wysiłku, gdyby wiedziała, że przyczyną twojego bólu głowy jest chęć wykonywania wszystkiego idealnie?" Doradzam potem zmianę paru przyzwyczajeń: "Idź do domu i zrób bałagan. Zostaw w zlewie kilka brudnych talerzy. Nie sprzątaj rozrzuconych ubrań. Mieszkanie nie zmieni się aż tak bardzo, jeśli raz nie wytrzesz kurzu. Pozwól sobie na odrobinę luzu. Nie znaczy to, że masz akceptować na co dzień nieporządek. Postaraj się poczuć przyjemnie również wtedy, jeśli swoje domowe zadania wykonasz w 90 procentach".
Istnieje wiele możliwości wyładowywania nagromadzonej w nas negatywnej energii. Pacjent, który cierpi na migrenę, musi koniecznie sobie uświadomić, że złość i wściekłość są czymś zupełnie naturalnym. Nie powinien z nimi walczyć. Wręcz przeciwnie, trzeba dać im możliwość znalezienia sobie ujścia. Można to zrobić przecież w taki sposób, żeby nie zadziwić specjalnie otoczenia. Dla kobiety jest to oczywiście trudniejsze niż dla mężczyzny. Jeśli nie masz innego wyjścia, zamknij się w pokoju i wal pięściami w poduszkę. Może dasz w ten sposób upust swojej złości, bez potrzeby wszczynania od razu kłótni. Tylko wtedy leczenie może zakończyć się sukcesem.
Za pomocą wahadełka zapytaj swoją podświadomość, co powoduje twoje migreny. Jeśli bierzesz leki, stopniowo zmniejszaj ich dawkę, aż w końcu całkowicie z nich zrezygnuj. Kiedy znowu zacznie boleć cię głowa i będzie to objaw zespołu napięcia przedmiesiączkowego, lekarz może przepisać leki, które poprawią twoją kondycję fizyczną. Jeden z powodów migreny zostanie usunięty. W przypadku gdy ataki migreny występują regularnie,
prawdopodobnie mają one związek z jakimś wcześniejszym przeżyciem. Można to ustalić za pomocą pytania podświadomości.
Warto wiedzieć, że migrenę można również wywołać sztucznie, np. podczas hipnozy, żeby w ten sposób z nią walczyć.

wtorek, 2 lutego 2010

Migrena może być cechą rodzinną


Migrena występuje niekiedy u wszystkich członków rodziny. Nie wiadomo jednak, czy jest dziedziczna, czy nie.
Pewne jest tylko, że niektórzy mają do niej skłonności. Dziecko przejmuje pewne cechy rodziców (np. perfekcjonizm) na drodze identyfikacji. Kiedy matka często cierpi na migrenę, to najprawdopodobniej córka też będzie miała tę dolegliwość. Dziecko, któremu nakazuje się powściągliwość i karze się je za wybuchy złości, nauczone, że wściekłość i gwałtowne przejawianie emocji to coś nieodpowiedniego, z pewnością ma predyspozycje do migreny.
Przesadne panowanie nad emocjami jest cechą charakterystyczną dla tego typu kobiety. Gdy otoczenie nie odpowiada jej oczekiwaniom, czuje się zagrożona i łatwo popada w przerażenie. Ponieważ jednak podlega wewnętrznemu przymusowi opanowania się, nie może zrobić nic innego, jak stłumić swoje uczucia. Jest to błędne koło. Boi się utraty kontroli nad sobą, a jednak przechodzi do ataku.
Perfekcjonizm znamionuje brak poczucia własnej wartości, a to wywołuje kompleks niższości, co prowadzi do nagromadzenia w sobie złości i zgorzknienia. Żeby czuć się bezpiecznie, kobieta z kompleksem niższości musi nieustannie kontrolować otoczenie, co oczywiście się jej nie udaje. Jest zazwyczaj wrażliwą neurotyczką, która wszystkie krytyczne uwagi odnosi do siebie, nawet gdy jej nie dotyczą. Nieustannie bezpodstawnie obwinia się: "Jestem wszystkiemu winna!" - i jest to typowa postawa.

poniedziałek, 1 lutego 2010

Przyczyny bólu głowy

Prawie wszystkie przypadki migreny mają kilka cech wspólnych. Na zewnątrz ofiara ataków migrenowych jest układna, spokojna, miła i skłonna do kompromisów, jej wnętrze jednak wygląda zupełnie inaczej!
Ponieważ migrena jest typowa dla płci pięknej, dlatego za przykład posłuży mi tym razem kobieta. Przepełnia ją nienawiść, rozpiera złość, jest rozczarowana i pełna goryczy. Wypiera jednak wszystkie te uczucia. Nazywa je raczej niezadowoleniem i tłumi w sobie wszelkie objawy gniewu. Wykonuje przy tym pracę porównywalną z pracą maszyny parowej: kiedy następuje przeciążenie, zawór bezpieczeństwa otwiera się i para uchodzi. Przy migrenie takim właśnie zaworem są bóle głowy. Pojawiają się one, kiedy napięcie nerwowe jest zbyt duże. Niektórzy uważają, że nie wypada ulegać emocjom i podnosić na kogoś głosu. Prowadzi to do nagromadzenia w sobie złości, która i tak musi znaleźć sobie później ujście.
Migrena może być też formą wymierzania sobie kary. Jeśli towarzyszy menstruacji, jest to sygnał, że pacjentka ma jakieś problemy seksualne. Duży wpływ na bóle głowy mają hormony i funkcjonowanie gruczołów dokrewnych.
U perfekcjonisty wszystko ma stałe miejsce. Ubrania muszą wisieć zawsze na wieszaku, a buty stać na swoim miejscu. Nie do pomyślenia są brudne naczynia w zlewie, pełne popielniczki i zakurzone meble. Czystość i porządek to nieodzowne atrybuty codzienności. Gdy jest inaczej, kobieta perfekcjonistka czuje się zagrożona, a złość wyładowuje na najbliższych, którzy burzą ustalony ład. W takiej sytuacji często pojawiają się migreny. Lekarz powinien próbować wyjaśnić takiej pacjentce, jaki popełnia błąd. Na pewno zaprzeczy wszystkiemu, co usłyszy na
swój temat, i będzie twierdzić, że doskonale potrafi wyładowywać swoją złość. Jednak, żeby ujawniła swoje negatywne uczucia, trzeba ją bardzo mocno zdenerwować. Nigdy się nie przyzna, że odczuwa nienawiść i wściekłość, ponieważ takie emocje ją brzydzą.
Istnieją wprawdzie leki, które łagodzą migrenowe bóle głowy, ale bardzo rzadko daje się je całkowicie wyleczyć.
Osoba cierpiąca na migreny zazwyczaj wie, kiedy nastąpi atak. Warto więc, aby uniknąć niepotrzebnych cierpień, zażyć lek wcześniej. Usuwa on co prawda objawy, a nie przyczynę dolegliwości, jednak przynosi ulgę.
Zadaniem lekarza jest uświadomienie pacjentce, że ataki migreny powodują nagromadzone od dawna stresy.
Kiedy przychodzi do mnie kobieta z tą dolegliwością, staram się najpierw jednorazowo wywołać u niej ból głowy, pamiętając jednak żeby ból nie był silny - lekki z powodzeniem wystarczy do tego doświadczenia. Chodzi o to, aby pacjent przez kilka minut odczuł ból, a potem szybko powrócił do stanu bez bólu. Zabieg ten przekonuje każdego, że przyczyna migreny leży w emocjach, a nie bezpośrednio w organizmie. Oprócz tego jest to namacalny dowód,
że taki ból można kontrolować.

niedziela, 31 stycznia 2010

Nigdy więcej bólu głowy

Ponad trzy miliony osób w Ameryce cierpi na migreny, w większości kobiety. Każdy człowiek miewa czasem bóle głowy, jednak w tej części zajmę się bólami uporczywymi, o szczególnym natężeniu. Opiszę dokładnie objawy, które im towarzyszą, co pozwoli lepiej zrozumieć przyczyny tej przykrej dolegliwości.
Lekarze uważają, że jest to choroba związana z określonym typem budowy ciała. Istnieją co prawda wyjątki, jednak na migreny cierpią najczęściej delikatne, szczupłe i zgrabne kobiety. Mężczyźni, których ta choroba dotyka, są ich przeciwieństwem pod każdym względem, jest to muskularny typ boksera. Co się zaś tyczy strony psychologicznej, zarówno kobiety, jak i mężczyźni cierpiący na migreny są w każdej dziedzinie życia perfekcjonistami o układnym, bardzo miłym usposobieniu.
Typowymi objawami migreny są silne bóle głowy, które atakują raczej jedną półkulę. Na początku ból obejmuje oczodół, co wyraźnie osłabia wzrok, tak że przedmioty tracą wyrazistość. Migrenom towarzyszą także często mdłości, wymioty i biegunka. Ból głowy pojawia się w określonych dniach tygodnia i określonych odstępach czasu, niekiedy o stałych porach. Nie jest to jednak reguła. Ataki mogą też być nieregularne. Kobietom towarzyszą często przy menstruacji. Migrenowe bóle głowy bywają tak silne, że chory nie jest w stanie nic robić. Może tylko leżeć bez ruchu w całkowitej ciszy, najlepiej w ciemności.

Spirala hipnotyczna