Nadejdzie czas , kiedy choroba jako efekt opacznych myśli będzie hańbą

Oldi Tube

sobota, 27 marca 2010

Gdzie słuchać?

Uwaga! Nigdy nie odsłuchuj nagrania w miejscach, w których wymagane jest skupienie – czyli np. w samochodzie, na rowerze, motorze. Grozi to wypadkiem!
Skoro posiadasz już własną, nagraną sesję, wykorzystaj możliwości, które ona oferuje.
Oczywiście najlepszym miejscem będzie wygodny fotel lub łóżko we własnym pokoju. Hipnozę możesz przechodzić zarówno na siedząco jak i na leżąco. Możesz przyjąć każdą pozycję, w jakiej się czujesz wygodnie (ważne tylko, żeby ani nogi, ani ręce nie były skrzyżowane). Tylko to się liczy.
Upewnij się przed sesją, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał – nie ma nic bardziej irytującego niż mama wchodząca do pokoju z kubkiem herbaty w samym środku sesji.
Dopilnuj również, żeby w Twoim pokoju było tak cicho (i ciemno), jak to tylko możliwe: zgaś wszystkie światła, zamknij okna, zasłoń żaluzje. Pamiętaj – im mniej będzie zewnętrznych czynników, które rozpraszają uwagę, tym głębszy będzie Twój trans i tym łatwiej przyswoisz sobie określone sugestie.

piątek, 26 marca 2010

Odtwarzanie nagranej sesji hipnotycznej

No właśnie. Skoro już się natrudziłeś i nagrałeś wszystko, teraz trzeba to wykorzystać. Co Ci będzie potrzebne?
Słuchawki , no i oczywiście komputer/odtwarzacz CD, który będzie czytał Twój plik.
Powód, dla którego dużo lepszy efekt uzyskuje się przy użyciu słuchawek, a nie głosników jest prosty – mając na sobie słuchawki, ograniczasz dźwięki dochodzące z zewnątrz, co bardzo pomaga w koncentracji.
Jeżeli chodzi o jakość samych słuchawek, to mogą być nawet najtańsze czy najstarsze, do jakich masz obecnie dostęp. Ważne, żeby działały. Możesz pożyczyć jakieś od znajomego, jeśli nie posiadasz własnych i nie chcesz wydawać na nie pieniędzy. Co prawda możesz zamiast słuchawek korzystać ze zwykłych głośników, jednak osobiście tego nie polecam.

czwartek, 25 marca 2010

Kilka dodatkowych porad organizacyjnych - tworzenie skryptu

Zakładam, że masz komputer, i że to właśnie na nim przygotujesz swoją sesję. Skrypt możesz napisać w jakimś edytorze tekstowym. 
Postępuj według poniższych kroków:
1. Pomyśl, co chciałbyś zmienić w swoim charakterze, i zapisz to.
2. Dla każdej z tych zmian stwórz kilka różnych sugestii.
3. Połącz wszystkie sugestie razem tak, aby tworzyły jeden długi paragraf.
4. Teraz przygotuj pierwszą część nagrania (wprowadzenie w trans) według wskazówek, które Ci podałem. Początkującym zalecam jednak skopiowanie mojego skryptu.
5. Powiel również trzecią część nagrania (wyprowadzenie z transu) lub, jeżeli masz ochotę, napisz własną.
6. Połącz ze sobą wszystkie trzy części w odpowiedniej kolejności (wprowadzenie w trans, sugestie, wyprowadzenie z transu).
7. Zapisz plik na dysku.
To tyle jeżeli chodzi o najważniejszą część hipnozy czyli skrypt. Polecam wydrukowanie całości i przeczytanie tekstu kilka razy, żeby nie popełniać błędów w trakcie nagrywania i wyczuć długości przerw między zdaniami.
Teraz przechodzimy do kolejnej części poradnika. Dowiesz się w niej jak (i za pomocą jakich programów) nagrać swoją własną sesję hipnotyczną i ją dokładnie odsłuchać. Nawet jeżeli dobrze znasz się na komputerach, to i tak przeczytaj ten fragment. Być może znajdziesz tu coś, co przykuje Twoją uwagę! W poniższym dziale zamieszczam również informacje na temat tego, jak często, gdzie i kiedy odtwarzać swoje nagranie.

środa, 24 marca 2010

Część trzecia: wyprowadzenie z transu


Gdy wszystkie sugestie zostaną już zaaplikowane, czas na powrót do rzeczywistości. Możesz to zrobić gwałtownie, ale będziesz wtedy odczuwać zmęczenie i prawdopodobnie będzie Ci się chciało spać. Dlatego lepiej jest doprowadzić sesję do końca, rozwijając nieco ostatnią część. Niecierpliwisz się? Bez obaw - ta część jest najkrótsza ze wszystkich :)
Wyprowadzenie z transu – skrypt:


Uwaga!


Jeden znak # oznacza dwusekundową przerwę


Za chwilę zacznę odliczać od 1 do 5. #
Gdy dojdę do 5, Twoje oczy się otworzą, będziesz się czuć rześko, w pełni sił, jak nowonarodzona(y). #


JEDEN. #


Zaczynasz powoli powracać do rzeczywistości. #


DWA. #


Zaczynasz odbierać różne sygnały z otaczającego Cię świata. #


TRZY. #


Zaczynasz odzyskiwać kontrolę nad swoimi mięśniami i ciałem. #


CZTERY. #


Kontrolujesz swoje ciało, powoli otwierasz oczy i ogarniasz pomieszczenie. #


PIĘĆ!!! #


Jesteś teraz w pełni przebudzony, pełen energii, i gotów na wszystko!

wtorek, 23 marca 2010

Część druga: Sugestie


Jest to najistotniejszy moment każdej sesji hipnotycznej. To właśnie dzięki sugestiom możemy wpływać na swój umysł, zmieniając istniejące już w nas cechy charakteru i tworząc zupełnie nowe. To, jak ta część nagrania będzie brzmiała, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Musisz sobie dokładnie założyć, co chcesz osiągnąć. Możesz np. zapisać swoje cele na kartce i potem na ich podstawie tworzyć sugestie. Ze swojej strony mogę jedynie wytłumaczyć główne zasady, którymi powinno się kierować nagrywając sugestie, oraz podać swój własny, przykładowy skrypt.
Zacznijmy od kilku reguł:


Nie musisz już robić przerw tak jak w trakcie nagrywania pierwszej części (wprowadzenia w trans). Jest to nieistotne, ponieważ w tym momencie jesteś już w głębokim stanie relaksacji, co oznacza, że Twoja podświadomość jest mocno pobudzona, a przerwy w przekazie nic nie dadzą.


Nie musisz się wyjątkowo intensywnie wsłuchiwać w sugestie. Ważne, że Twoja podświadomość je słyszy.


Staraj się, aby były one bardzo wyraźne i żeby dokładnie precyzowały to, co chcesz osiągnąć.


Używaj jak najmniej negatywnych wyrazów (np. zamiast użyć określenia "złe", lepiej powiedzieć "niedobre", a zamiast "negatywne" "niepozytywne," itd.) Nie jest to jakaś żelazna zasada, aczkolwiek takie postępowanie jest bardzo zalecane.


Teraz podam przykładową część skryptu, dotyczącą sugestii. Przekonasz się, że jej stworzenie to tak naprawdę najprostsza część całego nagrania.


Sugestie: przykładowe skrypty.


Załóżmy, że chciałbyś się pozbyć zazdrości. O to jak brzmiałaby odpowiednia sugestia:
Zazdrość zostaje bezpowrotnie wyrzucona z Twojego ciała. Uczucie zazdrości jest Ci obce. Nic ani nikt nie jest w stanie sprawić, abyś poczuł zazdrość.


Proste, prawda? Im więcej podobnych zdań będzie zawierać nagranie, tym lepszy efekt. Możesz też powtórzyć to samo sformułowanie kilka razy, np.:


Uczucie zazdrości jest Ci obce. Uczucie zazdrości jest Ci obce. Uczucie zazdrości jest Ci obce. Uczucie zazdrości jest Ci obce. Uczucie zazdrości jest Ci obce...


Jeżeli byś chciał powiedzmy opanować stres na egzaminach, sugestia może być następująca:


Już nigdy więcej  nie będziesz bał(a) się egzaminów, ponieważ wiesz, że i tak sobie poradzisz. Podczas sprawdzianów wiedzy będziesz czuć się lepiej niż ktokolwiek inny.


Lub:


Nie boisz się egzaminów. Nie boisz się egzaminów. Podczas nich jesteś spokojna(y), ponieważ wiesz, że sobie poradzisz.


Może Cię zdziwić fakt, że dzięki sugestiom możesz nawet poprawić swoją pamięć, spostrzegawczość, itd. Dzieje się tak, ponieważ prawdziwym powodem słabej pamięci, czy spostrzegawczości, nie jest niski poziom inteligencji, a raczej pewne podświadome nastawienie do świata, które oczywiście można zmienić:


Każda rzecz, którą usłyszysz, lub której się nauczysz, pozostanie w Twojej pamięci na bardzo długo. Już nigdy nie będziesz musiał(a) się starać, aby sobie coś przypomnieć, ponieważ wszystko będzie Ci przychodziło bez wysiłku.


Możliwości są praktycznie nieograniczone. Ważne, żeby w sugestii można było WYRAŹNIE dostrzec, co chcesz osiągnąć i żeby zdania nie były przedstawiane w formie prośby kierowanej do samego siebie. Czyli np. sformułowanie: Nie chcę się stresować na egzaminach , jest niepoprawne. Sugestia musi być skonstruowana tak, aby z jej gramatycznej konstrukcji wynikało, że daną rzecz/cechę charakteru JUŻ OSIĄGNĘŁAŚ(-eś), lub ją na pewno osiągniesz w najbliższej przyszłości.


Rozpoczynaj więc swoje sugestie od wyrażeń typu:


- "Wiesz, że..." np.


Wiesz, że jesteś najprzystojniejszym mężczyzną na ziemi.


- "Już nigdy..." np.:


Już nigdy więcej nie będziesz się stresował na żadnym egzaminie


Takie zdania podkreślają stuprocentową pewność.


Jeżeli będziesz się trzymać wszystkich reguł, o których tu pisałem, Twoje sugestie będą ZAWSZE działać. Pamiętaj, że możesz w trakcie jednej sesji łączyć wiele sugestii, które nie muszą mieć ze sobą nic wspólnego, np.


"Już nigdy więcej nie będziesz się bać egzaminów. Uwielbiasz chodzić na egzaminy, bo są przyjemne. Już nigdy nie będziesz czuć się o nic ani o nikogo zazdrosna(y). Potrafisz poradzić sobie w każdej sytuacji. Wiesz, że jesteś atrakcyjna(y)..."


Itd. itd., można to ciągnąć w zasadzie bez końca. Zaleca się jednak, żeby sugestie trwały łącznie nie więcej niż 10 minut (to już BARDZO dużo - wystarczająco dużo, żeby przekazać kazdą potrzebną sugestię, zostawiając jeszcze trochę czasu w zapasie.

poniedziałek, 22 marca 2010

Kilka uwag dotyczących pierwszej części nagrania

1. Powód, dla którego ciągle w wprowadzeniu powtarza się formułki dotyczące oddychania oraz kontrolowania mięśni jest prosty: Twoje ciało musi być maksymalnie odprężone, a cała Twoja uwaga powinna się skupiać na tym, co się dzieje w danej chwili. Dzięki temu zapomnisz o bieżących problemach i jeszcze bardziej się zrelaksujesz.
2. Jeżeli w trakcie odsłuchiwania nagranej sesji będziesz chciał poprawić swoją pozycję lub poczujesz, że coś Cię swędzi, śmiało możesz się poruszyć. Nie wpłynie to w żaden sposób na przebieg całej sesji. Pamiętaj tylko, żeby potem z powrotem rozluźnić te partie mięśni, które poruszyłeś.
3. W trakcie sesji staraj się wykonywać wszystkie polecenia zawarte w tekście.
Pamiętaj, co pisałem wcześniej. Skrypt sesji hipnotycznej jest bardzo elastyczny. Możesz go zmieniać zgodnie z upodobaniami, wymyślać i dodawać własne zdania. Ważne jednak, żeby pierwsza część nagrania (wprowadzenie w trans) zawierała motyw, dotyczący jakiejś scenerii o pozytywnym charakterze (w moim, przykładowym skrypcie było to błękitne niebo, chmurka, itd.), oraz żeby pogłębiała stan skupienia na chwili bieżącej, a nie przeszłości czy przyszłości.
Uważam, że stworzony przeze mnie skrypt jest dosyć uniwersalny. Nie musisz go zmieniać. Oczywiście, jeżeli jesteś kreatywną osobą to dla zabawy możesz wypróbować różne inne wariacje. Wybór ostatecznie należy do Ciebie!

niedziela, 21 marca 2010

Przygotowanie własnego skryptu do nagrania sesji hipnotycznej

Najpierw kilka zasad, których należy przestrzegać w trakcie nagrywania. Są bardzo ważne, więc należy się ich trzymać.
1.Całość powinna być wypowiadana stosunkowo monotonnym głosem - spokojnym, opanowanym, bez emocji.
2.Wszystkie polecenia muszą być wypowiedziane bardzo wyraźnie i powoli.
3.Co parę zdań powinienno się robić kilkusekundową przerwę. (O tym później)


Składniki skryptu


Skrypt sesji hipnotycznej składa się z trzech głównych części:
1.Wprowadzenie w stan relaksacji (trans).
2.Sugestie
3.Wyprowadzenie z transu


1.Część pierwsza: Wprowadzenie w stan relaksacji:
Częśc ta trwa przeważnie ok. 8-12 minut. Głównym jej celem jest rozluźnienie Twoich mięśni i wprowadzenie Cię w głęboki stan relaksacji (trans). Poniżej zamieściłem swój własny skrypt, dzięki któremu zrozumiesz dokładnie na czym to polega. Jeżeli jednak uznasz, że coś Ci w nim nie pasuje, możesz go oczywiście dopasować do swoich potrzeb – proces hipnotyzowania jest bardzo elastyczny, więc można go modyfikować do woli. Gdy przeczytasz publikację, będziesz posiadał(a) tyle wiedzy, że bez problemu będziesz móc improwizować.


A więc zaczynamy!


Wprowadzenie w stan relaksacji – skrypt


Uwaga:
Jeden znaczek # oznacza ok. 2 sekundową przerwę w czytaniu.
Dwa znaczki ## oznaczają ok. 4 sekundową przerwę w czytaniu.
Trzy znaczki ### oznaczają ok. 6 sekundową przerwę w czytaniu.


Usiądź lub połóż się w wygodnej dla siebie pozycji. #
Twoje nogi nie są skrzyżowane, a ręce trzymasz przy ciele. #
Chcę, żebyś się skupił(a) na jakimś punkcie - na ścianie lub suficie. ###
Za chwilę zacznę odliczać od 1" do 5. #
Gdy zacznę, zauważysz, że Twoje ramiona staną się ociążałe. #
Twoje nogi staną się ociężałe. #
Oczy zaczną Cię piec, a powieki będą się same zamykać. #
Sam zresztą zaraz poczujesz, że chcesz zamknąć swoje oczy, jednak poczekaj na mój sygnał. #
Skup się na swoim oddechu##
Wyobraź sobię, że przy każdym wdechu wciągasz pozytywną, optymistyczną energię, która rozchodzi się po Twoim ciele.##
Weź głęboki, głęboki wdech i wypuść powietrze. #
Wyobraź sobię, że przy każdym wydechu wydalasz z siebie całe swoje zmęczenie. #
Cały swój stres, zmartwienia i troski.#
Wszystko, co złe, zbiera się nad Twoim ciałem i łączy się w małą kulkę, która odlatuje daleko, w nieznane nikomu miejsce i już nigdy nie wróci. ###
Skup się jeszcze bardziej na swoim oddechu. #
Głęboki wdech. #
I wydech...##
Wdech – rozpiera Cię pozytywna energia.#
Wydech – pozbywasz się wszelkich trosk i zmartwień.###
Być może słyszysz teraz różne dźwięki dookoła. #
Te dzwięki oznaczają życie. #
Nie będą Ci one w żaden sposób przeszkadzać, wręcz przeciwnie#
- dzięki nim zrelaksujesz się jeszcze bardziej. #
Weź jeszcze jeden, głęboki oddech. #
JEDEN. #
Skup się teraz na swojej głowie. #
Zrelaksuj ją kompletnie, odpręż swoje powieki. #
Rozluźnij swoją szczękę, policzki, usta. #
Rozluźnij swoją szyję. #
Pomyśl o swoich ramionach, rozluźnij je. #
Odpręż je od barków aż po koniuszki palców u dłoni. #
Każdy mięsień, każdy nerw, tu i teraz. #
Twoje ciało po prostu odpływa. #
W tej chwili, tu i teraz, nie ma żadnych problemów. #
Żadnych zmartwień i obowiązków. #
Jedynie kilka chwil totalnej relaksacji, totalnego spokoju. #
Myśl o ramionach, odprężaj je...##
DWA. #
Obserwuj bacznie punkt na suficie. #
Zauważ, że oczy właśnie zaczynają Cię piec i łzawić. #
Chcesz zamknąć swoje oczy, poczekaj tylko na mój sygnał. #
W tej chwili, tu i teraz, nie ma żadnych problemów. #
Żadnych zmartwień, żadnych obowiązków. #
Jedynie kilka chwil całkowitego spokoju. Totalnej relaksacji. ##
Teraz, zamknij oczy. #
Skup swoją uwagę wyłącznie na moich słowach. #
Pomyśl o swoich nogach. #
Rozluźnij je, rozluźnij całkowicie. #
Zacznij od pośladków, poprzez uda i kieruj się aż do koniuszków palców u stóp.#
Każdy mięsień, każdy nerw Twoich nóg – całkowicie rozluźniony. ###
Głęboki wdech. #
TRZY. #
Pomyśl o swoich piersiach. #
Odpręż je całkowicie. #
Każdy mięsień swoich pleców. #
Każdy mięsień swojej klatki piersiowej. #
Każdy mięsień swojego brzucha. #
Wszystkie znajdują się w stanie głębokiego, głębokiego rozluźnienia. ##
Czujesz ciężar swojego całego ciała, całkowicie zrelaksowanego. #
W tej chwili nie ma żadnych problemów, żadnych zmartwień, żadnych trosk. #
Jedynie kilka chwil pięknego odpoczynku. ##
Twój umysł osiąga wspaniały stan. #
Weź głęboki wdech. #
I wydech. #
CZTERY. #
Teraz, chcę abyś sięgnął w głąb swojej wyobraźni. ##
Chcę, żebyś wyobraził sobie czyste, błękitne niebo. ##
Pogoda jest bardzo ładna, temperatura dokładnie taka, jaką lubisz. Czujesz lekką, ciepła bryzę. ##
Dookoła widać wszędzie zieloną, gęstą trawę. ##
Kładziesz się na tej trawie. Przyjmujesz taką pozycję, jaką najbardziej lubisz. ##
Zupełnie zrelaksowana(y) zaczynasz obserwować niebo i przelatujące po nim ptaki. ###
Nad Twoją głową przelatuje samotna, miękka chmurka. #
Zaczyna się oddalać. Robi się coraz mniejsza. Jeszcze mniejsza. Wygladą jak malutka kropeczka. #
Zniknęła. #
Okazuje się, że miejsce, w którym leżysz jest niezwykłe. #
Posiada ono magiczną zdolność. #
Czujesz, jak zielona trawa wysysa Ci przez kręgosłup wszelkie zmartwienia, troski, problemy. #
Wszystkie zostają skierowane w głąb ziemi, gdzie przepadają na zawsze. #
Jesteś całkowicie zrelaksowany. #
Każdy nerw, każdy miesień Twojego ciała, w całkowitym spoczynku. #
Nie ma żadnych problemów, żadnych zmartwień. #
Jedynie kilka chwil totalnej relaksacji. #
Weź głęboki, głęboki wdech. #
Wypuszczając powietrze, zapadnij w stan głębokiego relaksu. #
Zapadasz w sen!!
PIĘĆ. #
Jesteś całkowicie zrelaksowany. Teraz zacznę odliczać od 10 do 1, i z każdą liczbą Twoje ciało zacznie zapadać w coraz głębszy sen. #
DZIESIĘĆ. Jesteś całkowicie zrelaksowany. #
DZIEWIĘĆ. Każdy mięsień, każdy nerw. #
OSIEM. Czujesz ciężar swojego ciała, odpływasz. #
SIEDEM. Zapadasz w coraz to głębszy sen. #
SZEŚĆ. Zrelaksuj się... #
PIĘĆ. Coraz głębszy sen. #
CZTERY. Jeszcze głębszy sen.. #
TRZY. #
DWA. #
Gdy powiem "jeden," zapadniesz się w bardzo głęboki stan snu i relaksacji. Znacznie większy, niż ten, w którym znajdujesz się obecnie. #
JEDEN. Zrelaksuj się kompletnie. #
Każdy mięsień, każdy nerw. Jesteś kompletnie odizolowany od otaczającego Cię świata. Od otaczających Cię dźwięków. #
Od tej chwili, każda rzecz, którą powiem, stanie się prawdą w chwili jej wypowiedzenia. Nikt, ani nic, nie będzie w stanie usunąć sugestii, które zaraz zaakceptujesz. #
Gdy się przebudzisz, będziesz świadom wszystkich sugestii, które zaakceptowałeś. #
Będziesz pamiętał wszystko, co się działo. #
Wszystkie wypowiedziane przeze mnie sugestie pozostaną w Tobie do końca Twojego życia.

Spirala hipnotyczna