Nadejdzie czas , kiedy choroba jako efekt opacznych myśli będzie hańbą

Oldi Tube

sobota, 21 sierpnia 2010

Ćwiczenie 5


Obejmuje pięć różnych technik. Można sobie albo wybrać jedną z nich i stale ją stosować, albo wypróbować po kolei wszystkie pięć. Ćwiczenia mogą sprawiać wrażenie łatwych, ale nie zmniejsza to ich skuteczności.


1. W miejscu wolnym od przeciągów (w przeciwnym wypadku świeca będzie migotała) stajemy prosto trzymając w wyciągniętej prawej ręce zapaloną świecę. W skupieniu obserwujemy płomień świecy przez minutę.
Następnie odstawiamy świecę na stół, zamykamy oczy i skupiamy uwagę na wyobrażeniu płomienia świecy. Początkowo udaje się nam to nie dłużej niż przez pół minuty lub minutę, potem dochodzimy do dziesięciu minut, po czym otwieramy ponownie oczy i porównujemy wyobrażenie z prawdziwą świecą.


2. Ćwiczący siedzi wygodnie w fotelu, z przygotowanym ołówkiem i kartką papieru, wyobrażając sobie: „Myślę teraz tylko o..., o niczym innym".
Można myśleć o różnych rzeczach. Za każdym razem, kiedy myśli zaczynają błądzić, zaznacza się to kreską. W ten sposób można kontrolować wyniki, coraz lepsze z ćwiczenia na ćwiczenie. W sumie ćwiczenie to trwa pięć minut.


3. Przez dwie minuty wpatrujemy się w jakiś przedmiot w naszym otoczeniu.
Przedmioty należy zmieniać przy każdym ćwiczeniu, by pamięć nie miała wpływu na wyniki. Następnie rysujemy dokładny szkic, jak najbardziej odpowiadający rzeczywistości. W miarę uzyskiwania wprawy szkic będzie coraz bardziej szczegółowy.


4. Na ścianie wieszamy żółte koło wycięte z papieru, o średnicy około 50 cm, z czarną kropką w środku. Siadamy w odległości około trzech metrów wygodnie w fotelu, wpatrując się w czarny punkt bez mrugania powiekami. Gdy oczy zaczynają łzawić, należy natychmiast przerwać ćwiczenie. Ćwiczenie to wydłużamy stopniowo do dziesięciu minut.
Można przy tym stwierdzić, że oddech automatycznie staje się coraz głębszy.


5.Siadamy przed lustrem, wpatrując się bez odwracania oczu w nasadę nosa swojego lustrzanego odbicia. Nie wolno mrugać powiekami; gdy oczy zaczynają łzawić, natychmiast kończymy ćwiczenie.

piątek, 20 sierpnia 2010

Ćwiczenie 4


Ćwiczenie to pomaga przyzwyczaić ciało do niezwykłych sytuacji.
Z punktu widzenia techniki jego wykonanie nie sprawia trudności, ale potrzebna jest pomoc drugiej osoby. Osoba ta powinna zawołać nagle i niespodziewanie: „Stop!". W tej samej chwili ćwiczący zastyga w pozycji, w której się właśnie znajdował, nawet jeśli jest bardzo niewygodna i niezwykła. Po dwóch minutach może ponownie się poruszać. Początkowo ćwiczenie to sprawia wiele trudności, z biegiem czasu udaje się jednak coraz lepiej.

czwartek, 19 sierpnia 2010

Ćwiczenie 3


Zadaniem tego ćwiczenia jest wpływanie na uczucia, ich skupienie.
W tym celu należy sobie wyobrazić, ze wszelkimi szczegółami, abstrakcyjne pojęcie miłości, wyjaśnić samemu sobie, jakie istnieją formy miłości, wyobrazić sobie maksymalnie plastycznie i ze wszelkimi szczegółami wszelkie formy, w których miłość może się przejawiać. Ćwiczenie to zajmuje od dziesięciu do piętnastu minut.

środa, 18 sierpnia 2010

Ćwiczenie 2


Pogłębia koncentrację i rozpoczyna kontemplację. W tym celu stajemy rozluźnieni przed dużym lustrem. Dłonie skrzyżowane z tyłu głowy, plecy wyprostowane, brzuch wciągnięty. Przez dwie do pięciu minut przyglądamy się uważnie swemu odbiciu w lustrze. Fizyczne doznania, które przy tym mogą się pojawić, np. swędzenie, należy w miarę możliwości jak najdłużej ignorować. Tę kontemplację kończymy długim oddechem. Teraz siadamy w pełnym rozluźnieniu, wpatrując się wytrwale w określony punkt w otoczeniu. Pozwalamy swobodnie biec myślom, nie zwracając na nie uwagi. Po upływie pięciu minut wykonujemy głęboki wydech, zapowiadając samemu sobie:


Od tej chwili myślę tylko o jednej, jedynej sprawie.


Potem całkowicie się koncentrujemy na jednej myśli. Nie pozwalamy sobie na rozproszenie, stale powracamy do tej jednej myśli. Po piętnastu minutach kończymy ćwiczenie głębokim wydechem.

wtorek, 17 sierpnia 2010

Ćwiczenia koncentracji


Niespokojny, rozgorączkowany i nieufny człowiek naszych czasów często po prostu nie potrafi się skupić. Wiele niepowodzeń jest skutkiem niedostatecznej koncentracji myśli, wyobrażeń i działania oraz niezdolności skupienia ich na określonym celu. Z tego względu ćwiczenia zwiększające zdolność koncentracji stanowią podstawę dalszego treningu.


Ćwiczenie 1


Ma na celu poprawę zdolności obserwacji i koncentrowania się na określonym wyobrażeniu. Po krótkim relaksie obserwujemy określony przedmiot z odległości około dwóch metrów przez blisko dwadzieścia sekund. Potem zamykamy oczy i próbujemy przywołać ten przedmiot oczami wyobraźni, w sposób maksymalnie plastyczny i ze wszystkimi szczegółami. Gdy tylko nam się to uda, otwieramy oczy i porównujemy własne wyobrażenie z rzeczywistym obiektem. Ćwiczenie takie powtarzamy pięciokrotnie uzyskując zazwyczaj za każdym razem coraz lepszy wynik. Początkowo co prawda towarzyszą nam jeszcze inne wyobrażenia, ale systematyczny trening pozwala na dość szybkie osiągnięcie zadowalających wyników.

poniedziałek, 16 sierpnia 2010

Joga dla zaawansowanych


Ćwiczenia jogi dla zaawansowanych mają  w dużym uproszczeniu - sprzyjać samoopanowaniu, koncentracji, a tym samym wzmocnić siły witalne i radość życia. Cel treningu jest taki sam jak w treningu autogennym: rozsądny, pozytywny stosunek do okoliczności własnego życia, więcej wewnętrznej równowagi i samopoznania zmierzającego do doskonalenia osobowości i charakteru, do panowania umysłu nad uczuciami, popędami i potrzebami fizycznymi. Jogin w Indiach dąży do uwolnienia się od wszelkich potrzeb.

niedziela, 15 sierpnia 2010

Schemat ćwiczeń jogi

 1 i 2 tydzień
Odprężam się całkowicie, cale moje ciało się odpręża. Najpierw odprężam ręce. - Głęboki oddech. - Moje ręce leżą całkiem spokojnie i luźno i zupełnie się odprężają. Również moje dłonie zupełnie się odprężają. Każdy palec się odpręża i staje się bardzo ciężki: mały palec, serdeczny, środkowy, wskazujący, kciuk. Wszystkie palce są zupełnie odprężone, rozluźnione i ciężkie.


3 tydzień
Wprowadzenie za pomocą sformułowań z 1 i 2 tygodnia, potem: Czuję, jak palce mojej prawej stopy powoli stają się ciężkie i rozluźnione, i odprężają się. Każdy palec mojej prawej stopy jest teraz ciężki i rozluźniony. Teraz rozluźnia się też spód stopy, pięta, cała prawa stopa.
Te same sugestie służą do rozluźnienia lewej stopy.


4 tydzień
Wstępne odprężenie rąk, dłoni i stóp jak w 1 i 3 tygodniu,
potem: Czuję, jak całkiem rozluźniają mi się nogi. Łydka mojej prawej nogi rozluźnia się, staje się ciężka i odprężona. Moje prawe kolano całkiem się odpręża.
Moje prawe udo się rozluźnia, staje się ciężkie i odprężone.
Te same sugestie służą do rozluźnienia lewej nogi.


5 tydzień
Wstępne odprężenie rąk, dłoni, stóp i nóg jak w 1-4 tygodniu, potem: Rozluźniam teraz całkowicie moje ciało, piersi, szyję, głowę i twarz. Czuję, jak rozluźniają mi się i odprężają powłoki brzuszne. Ciepło przenika mi brzuch. Teraz całkiem rozluźnia mi się klatka piersiowa. Mięśnie szyi i ramion stają się miękkie, luźne i odprężone. Rozluźnia się moje czoło. Policzki stają się płaskie i rozluźnione. Wargi się rozluźniają. Żuchwa staje się ciężka, ale nie opada. Język spoczywa ciężko, miękko i luźno w ustach. Skóra na głowie rozluźnia się. Teraz już cała moja głowa, cała twarz jest zupełnie odprężona.
Całe moje ciało jest rozluźnione i odprężone.

6 tydzień
Odprężenie całego ciała jak w 1-5 tygodniu, potem:
Moja głowa jest bardzo, bardzo ciężka, ciężka jak ołów, całe moje ciało jest bardzo, bardzo ciężkie, ciężkie jak ołów.


7-12 tydzień
Odprężenie całego ciała, jak w 1 -6 tygodniu, potem z zamkniętymi oczami;
Intensywne wyobrażenie pustej, białej ściany. Jeśli zakłócają je myśli i fantazje, rozkaz brzmi: Rozkazuję myślom i wyobrażeniom zniknąć z mojej świadomości!


Od 13 tygodnia
Odprężenie całego ciała i opanowanie myśli jak w 1-12 tygodniu, potem z otwartymi oczami:
obserwacja sekundnika i liczenie oddechów na minutę, dwa razy dziennie po pięć minut.

Spirala hipnotyczna