Nadejdzie czas , kiedy choroba jako efekt opacznych myśli będzie hańbą

Oldi Tube

niedziela, 8 marca 2009

Połączenie psychiki i genów za pomocą układu hormonalnego


Kiedy po raz pierwszy wspomniałem , że połączenie między psychiką a genem jest tym, co pozwala na rozwijanie metod hipno-terapeutycznych prowadzących do modulacji aktywności genów, uznano me przypuszczenie za nowy rodzaj fantastyki naukowej. Geny, których około 60 000 jest pilnie strzeżonych w obrębie mikroskopijnego jądra każdej żywej komórki ciała, wydają się całkowicie nietknięte. Myślimy zazwyczaj, że czekają one spokojnie na chwilę, gdy w procesie podziału komórkowego do akcji nagle przystąpią chromosomy. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Liczne geny znajdują się w ciągłej, dynamicznej równowadze z metabolizmem komórkowym. Ową genetyczno-komórkową równowagę modulują z kolei neurotransmitery i hormony, które w końcu przecież przybywają jako posłańcy centralnego układu nerwowego.
Stworzenie ogólnego modelu połączenia psychika – gen wymaga przyjrzenia się całej serii procesów transdukcji, które zachodzą pomiędzy psychiką i czynnościami nerwowymi a krwią, tkankami, komórkami, wreszcie cząsteczkową aktywnością genów, która ma miejsce w jądrze każdej komórki. Proces ten można podzielić na trzy stadia.
Stadium pierwsze to działanie psychiki na obszarze przedniej kory czołowej (Achterberg), która stanowi siedlisko wytwarzania i organizowania obrazów tak w zdrowiu, jak i w procesach uzdrawiania. Procesy zachodzące w obrębie kory czołowej są następnie filtrowane przez magazyn wyuczonych doświadczeń życiowych jednostki,
które układ limbiczno-podwzgórzowy zakodował w postaci zależnych od stanu wspomnień, wyników uczenia się i zachowań.
Stadium drugie obejmuje transdukcję tych wyuczonych doświadczeń w czynniki uwalniające hormony, które regulują pracę przysadki. Transdukcji takiej dokonuje podwzgórze. Z kolei przysadka uwalnia mnóstwo hormonów, które regulują cały układ hormonalny.
Stadium trzecie ma miejsce na poziomie komórkowym, gdzie hormony te albo uruchamiają układ cAMP, albo też przechodzą bezpośrednio do jądra komórki i aktywizują procesy związane z funkcjonowaniem genów. Geny biorą udział w przekazywaniu informacji dotyczących budowy nowych białek, które z kolei służą jako elementy struktury komórkowej lub cegiełki budujące enzymy, a te następnie stymulują podstawowe procesy biochemiczne każdej komórki.
Tak wygląda proces, który określam mianem połączenie psychika – gen. Analiza jednego przykładu procesu toczącego się na poziomie komórkowym niech będzie ilustracją regulacyjnego wpływu tarczycy i hormonów sterydowych (modulującą rolę odgrywa tu stres psychiczny) na aktywność genów.
Psychika moduluje aktywność genów, wykorzystując do tego celu oś limbiczno-podwzgórzowo-przysadkową, która – jak widzieliśmy – stanowi podstawowy kanał transdukcji informacji w procesach psychosomatycznych. Przysadka wysyła hormony do gruczołów, takich jak kora nadnerczy, jajniki i jądra, które z kolei wydzielają hormony sterydowe, wnikające w głąb komórek i nakazujące genom syntetyzować białka. Białka te odgrywają następnie rolę elementów strukturalnych, enzymów lub też maszyn uruchamiających inne funkcje komórki.
Sekwencja przekazywania informacji w obrębie komórki przedstawia się mniej więcej tak:
1. W przypadku większości hormonów rozpoczęcie procesu przekazywania w głąb komórki wymaga specjalnego mechanizmu receptorowego. Nie dotyczy to hormonów sterydowych – te mają szczególną zdolność bezpośredniego przechodzenia do cytoplazmy komórek.
2. Kiedy już hormony sterydowe znajdą się w komórce, wnikają do cytoplazmy (jest ona podstawowym składnikiem żywej substancji każdej komórki), gdzie wiążą się ze specyficznym białkiem receptorowym.
3. Taki kompleks białko – hormon – receptor może się przenieść do jądra komórki, gdzie znajdują się geny.
4. Kompleks hormon – receptor podlega różnym transformacjom, które aktywizują specyficzny układ strukturalnych genów w łańcuchu DNA, co prowadzi do wytworzenia matrycowego RNA.
5. Matrycowy RNA przenika następnie z powrotem do cytoplazmy, gdzie służy jako wzorzec informujący rybosomy (“fabryczki" komórkowe), w jakim porządku należy ustawić aminokwasy tworzące nowe peptydy i białka.
Wiele wytworzonych w ten sposób peptydów wspomaga komunikację zarówno w obrębie komórek, jak i pomiędzy komórkami, tkankami oraz układami autonomicznym, hormonalnym i odpornościowym.
Rysunek 5 ilustruje, w jaki sposób hormony modulowane przez psychikę ostatecznie wpływają na aktywność genów istotną dla trzech poziomów zachowania: (1) regulacji podstawowego metabolizmu i ogólnego poziomu aktywności przez hormony tarczycy; (2) regulacji zachowań seksualnych i agresywnych przez androgeny (testosteron); (3) uruchamiania przez stres oddziaływania hormonów kory nadnerczy (np. aldosteronu)
na funkcje nerek. Każdy z tych procesów zachodzi według opisanej powyżej pięcioetapowej sekwencji, przy czym – możliwe są różne jej modyfikacje.

Brak komentarzy:

Spirala hipnotyczna