Nadejdzie czas , kiedy choroba jako efekt opacznych myśli będzie hańbą

Oldi Tube

wtorek, 13 lipca 2010

Zasady autosugestii

Pomyślny wynik autosugestii zależy od spełnienia kilku warunków. Pod tym względem autosugestia przypomina treningi sportowców, mające na celu osiągnięcie jak najlepszych wyników, lub przyjmowanie leków, które pomagają tylko wówczas, gdy się je odpowiednio zażywa.
Do niezbędnych warunków powodzenia autosugestii należą następujące czynniki:


Odpowiednia motywacja


Istnieje mnóstwo przyczyn zajmowania się autosugestią. Na początku jest to na ogół ciekawość i zainteresowanie, jednak z praktyki wynika, że często nie stanowią one wystarczającej motywacji. Przede wszystkim w początkowym okresie, kiedy nieuchronnie pojawiają się trudności wymagające konsekwentnego postępowania, istnieje skłonność do przedwczesnej rezygnacji, jeśli autosugestia była jedynie przedmiotem zainteresowania, natomiast praktyczne korzyści z niej płynące nie były wystarczająco przekonujące.
Dlatego przed rozpoczęciem treningu należy się głęboko zastanowić, dlaczego chce się ćwiczyć i co się chce osiągnąć. Najlepiej w tym celu wygodnie usiąść i pozwolić swobodnie przepływać myślom i wyobrażeniom.
Każdy pomysł, który można by uznać za motyw, należy natychmiast zapisać.
Gdy już nic więcej nie przychodzi do głowy, można poddać krytycznemu osądowi wszystkie motywy znajdujące się na liście, numerując je według ich znaczenia. W ten sposób udaje się wyodrębnić jeden lub dwa silne motywy, które mogą służyć jako mocna podstawa autosugestii.
Nie da się choćby w przybliżeniu wymienić wszystkich motywów. Każdy może podać tylko swoje ściśle osobiste powody i dokonać wyboru najważniejszych spośród wielu. Zapobieganie lub dodatkowe wzmacnianie efektów leczenia chorób może stanowić ważną przyczynę, ale są również nimi: odzwyczajanie się od alkoholu, papierosów czy innych używek, pokonanie zahamowań, poczucia małej wartości i innych problemów w stosunkach międzyludzkich, przygotowanie do egzaminów, zmniejszanie napięcia albo dążenie do większych sukcesów w pracy zawodowej i do osobistego szczęścia.
Po ustaleniu jednego czy dwóch motywów, uznawanych z osobistego punktu widzenia za najważniejsze, włącza się je do programu treningu i tak długo ćwiczy, aż uda się osiągnąć cel lub cele.
Oczywiście, nie należy wymagać od siebie rzeczy niemożliwych. Na przykład można sobie bez końca i usilnie wmawiać, że się zostanie natchnionym muzykiem lub malarzem, lecz jeśli nie ma się wystarczającego talentu, to i tak w tej dziedzinie do niczego się nie dojdzie. Ale pozytywna autosugestia może usunąć blokady własnej sprawności i pokonać zahamowania, które przedtem tarasowały drogę do sukcesu.

Brak komentarzy:

Spirala hipnotyczna