Nadejdzie czas , kiedy choroba jako efekt opacznych myśli będzie hańbą

Oldi Tube

poniedziałek, 21 lutego 2011

Wewnętrzny remont


Około dziesięciu lat temu przeczytałem książkę, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Było to Używaj Swego Mózgu - Aby Wywołać Zmiany autorstwa Richarda Bandlera, jednego z twórców znanego systemu programowania Neurolingwistycznego. W swej książce Bandler opisał metodę, którą nazwałbym natychmiastowym uzdrawianiem emocjonalnym, polegającym na zmianie pewnych aspektów wspomnień, takich jak kolor, rozmiar, kształty, nasycenie barw, głośność dźwięków, przy jednoczesnym pozostawieniu nienaruszonej samej zawartości wspomnień. W mojej interpretacji ideą kryjącą się za tą techniką jest to, że wspomnienia są przechowywane w pamięci jako wzorce doświadczeń i ładunek emocjonalny. Wzorce doświadczeń stanowią zawartość danego doświadczenia, zaś ładunek emocjonalny jest jego „opakowaniem". Dla przykładu: ważne wspomnienia, niezależnie od tego, czy są one dobre, czy złe, są postrzegane przez większość ludzi jako „wyraźniejsze" i „większe". Bandler odkrył, że świadome sprawienie, by takie emocje stały się mniej wyraźne i mniejsze, całkowicie zmienia reakcje emocjonalne i behawioralne, które są przez nie wywołane. Reakcje i zachowania bazujące na przykrych wspomnieniach dają się zmienić dosłownie w mgnieniu oka.
Na swoich warsztatach uczyłem słuchaczy tej metody, osiągając dzięki niej bardzo dobre rezultaty. Jednakże uznałem za dosyć nużące podawanie całej grupie ogromnej liczby wskazówek kinestetycznych, wizualnych i dźwiękowych, zacząłem więc eksperymentować z różnymi wariantami tej techniki, co pozwoliło mi wysnuć wniosek, że wszystko, co tylko zrobimy, aby zmienić nastrój wspomnienia, spowoduje zmianę reakcji na nie. To właśnie była podstawa do stworzenia techniki „wewnętrznego remontu". W następnych postach opiszę najskuteczniejsze warianty tej techniki. Najpierw jednak zwróć uwagę na trzy bardzo istotne rzeczy:

• Niektóre wspomnienia są tak traumatyczne, że osoba może nie chcieć, lub nie być w stanie dokonać w nich zmian.
• Niektórzy ludzie zainwestowali w dane wspomnienie tyle własnej tożsamości, że będą jedynie udawać, że dokonują zmian, lub też w ogóle odmówią przeprowadzenia tego ćwiczenia.
• Na bazie podanej wyżej teorii możesz tworzyć dowolne własne warianty tego ćwiczenia, które będą dla ciebie działać.

Brak komentarzy:

Spirala hipnotyczna