Nadejdzie czas , kiedy choroba jako efekt opacznych myśli będzie hańbą

Oldi Tube

piątek, 19 marca 2010

Hipnoza i jej zastosowania - Podświadomość

Podświadomość to ta sfera umysłu, która jest odpowiedzialna za nadzorowanie czynności, które wykonujemy nieświadomie - bez żadnej świadomej interwencji. Podam przykład: Na pewno zdarza Ci się w trakcie swojej codziennej drogi do szkoły/pracy pogrążyć się w głębokich przemyśleniach na jakiś temat. Przez kilka minut intensywnie się nad czymś zastanawiasz, nie zwracając kompletnie uwagi na otoczenie, a potem nagle uświadamiasz sobie, że dotarłaś(-eś) już do miejsca docelowego. Nie jesteś jednak w stanie sobie przypomnieć jak tu trafiłaś(-eś) i nie pamiętasz żadnych konkretnych szczegółów ze swojej trasy. Taki efekt wywołuje podświadomość, która przez te dziesiątki (a może nawet setki) razy, kiedy to chodziłaś(-eś) codziennie w to samo miejsce, zdążyła zapamiętać dokładną drogę i, gdy jest to potrzebne – odciąży Cię od konieczności świadomego monitorowania swojej trasy.
Dużo prostszym przykładem funkcjonowania podświadomości jest proces oddychania. Przeważnie nie myślisz o tym, że oddychasz, prawda? Dzieje się to samo z siebie.
Przejawy funkcjonowania podświadomości można obserwować również w wielu innych sytuacjach, a przede wszystkim wtedy, kiedy wykonujemy co najmniej dwie czynności naraz, np. gotujemy/jemy/piszemy, jednocześnie rozmawiając, itd.
Podświadomość ma jednak jedną, zasadniczą wadę - w przeciwieństwie do świadomości - nie "myśli". W żaden sposób nie analizuje informacji, które są jej na co dzień przekazywane.
I tak na przykład jeżeli będziesz sobie zbyt często w myślach powtarzać, że jesteś do niczego, że jesteś osobą nieatrakcyjną, że nie potrafisz sobie z czymś poradzić, to Twoja podświadomość przyjmie to za fakt i po jakimś czasie zaczniesz jeszcze intensywniej odczuwać wymienione uczucia. Podświadomość "nie zrozumie", że te mogłeś tak myśleć tylko dlatego, że byłeś zdenerwowany lub miałeś ciężki dzień. Wszystko, co sobie często mówisz w myślach jest interpretowane jako fakt. Nie możesz tego jednak kontrolować. Objawia się to stresem i niepewnością siebie w różnych sytuacjach. To właśnie dlatego tak często mówi się o pozytywnym nastawieniu do samego siebie i myśleniu o sobie pozytywnie nawet, jeżeli nie ma do tego żadnego konkretnego powodu.
Faktem jest, że dzieci w wieku od 2 do 12 lat są wyjątkowo podatne na tego typu sugestie. Większość rodziców o tym nie wie i dlatego bardzo często dochodzi do pewnych sytuacji, które zostają nieodpowiednio zinterpretowane przez podświadomość dziecka, co może powodować różne problemy w dorosłym życiu. Oto przykład: Adaś ma 6 latek. Jego mama postanawia po raz pierwszy pozwolić mu iść samemu na osiedlowe podwórko. Ubiera go ładnie, pomaga się umyć, zakłada buciki. Na kilka sekund przed wyjściem, Adam zostaje przez mamę mocno objęty i pocałowany w czoło. Następnie słyszy z jej ust pozornie łagodne zdanie: "uważaj na siebie!", które może jednak w znaczący sposób wpłynąć na jego poźniejsze życie.
Spróbujmy przeanalizować powyższą sytuację. My oczywiście wiemy, że mama Adama wypowiedziała te słowa, gdyż bardzo troszczy się o swojego syna. Jednak podświadomość Adama nie odbiera tego w ten sposób. Wygląda to raczej tak: "Mama mówi, żeby na siebie uważać - to znaczy, że na dworze jest niebezpiecznie. Trzeba być bardzo podejrzliwym, aby nie wpaść w kłopoty". Powoli przekaz ten zostaje wprowadzony w życie. Jeżeli Adam będzie ciągle słyszał ostrzeżenia typu "uważaj na siebie!", "nie rozmawiaj z obcymi!", itp., to gdy w końcu dorośnie, będzie doznawał lęku przed nieznajomymi ludźmi i obcym otoczeniem. Gdyby natomiast mama nie podkreślała tak bardzo swojej obawy o zdrowie Adama, mowiąc np. "baw się dobrze synku!" lub proste "do zobaczenia później", mielibyśmy odwrotną sytuację – Adam, wraz z osiągnięciem dojrzałości, byłby prawdopodobnie osobą towarzyską, otwartą na różne nowe sytuacje i wyzwania. Osobiście uważam, że każdy rodzic powinien przed wychowywaniem dziecka przejść jakiś prosty kurs, uczący jak nie popełniać takich błędów.
Być może teraz łatwiej Ci będzie zrozumieć skąd się bierze większość Twoich lęków – prawdopodobnie ma to związek z jakimiś sytuacjami, które miały miejsce w Twoim dzieciństwie, gdy byłaś(-eś) jeszcze bardzo podatny na sugestie. Wiesz już teraz, że w większości wypadków nie chodzi tu o fakt, że jesteś w jakiejś dziedzinie gorszy od innych. Nic z tych rzeczy. Po prostu Twoja podświadomość posiada dane z przeszłości, które w tym momencie są już nieaktualne. Co należy z tym zrobić? Należy się
przeprogramować:). Do tego właśnie służy hipnoza.

Brak komentarzy:

Spirala hipnotyczna