Nadejdzie czas , kiedy choroba jako efekt opacznych myśli będzie hańbą

Oldi Tube

wtorek, 10 lutego 2009

Faza 3. Potwierdzenie rozwiązania problemu


Trzecia faza (potwierdzenie rozwiązania problemu i zakończenie sesji terapeutycznej), podobnie jak dwie pierwsze, opiera się na wewnętrznej reaktywności pacjenta na ukryte polecenia terapeuty. Gdy ten ostatni czuje, że za pomocą terapii
osiągnięto już wystarczająco dużo, może w następujący sposób zainicjować trzecią fazę:
“Kiedy twój wewnętrzny umysł zorientuje się, że rozwiązałeś problem w takim stopniu, w jakim to było możliwe, i że dalej możesz się nim skutecznie zajmować, poczujesz, że masz ochotę się poruszyć, otworzysz oczy i obudzisz się zupełnie rześki".
Po otwarciu oczu pacjent zwykle się przeciąga i przybiera inną pozycję. Ta spontaniczna zmiana ułożenia ciała jest po części reakcją na słowa terapeuty (“poczujesz, że masz ochotę się poruszyć"), a po części stanowi naturalne, spontaniczne dostosowanie się do zależnych od stanu sposobów normalnego funkcjonowania w świecie społecznym. Pacjenci, którzy posiadają dar doznawania głębokich stanów zmienionych (które tradycyjnie kojarzą się z hipnoterapią), często
relacjonują, że byli “na zewnątrz", “daleko", “naprawdę wewnątrz tego", “w transie" czy też, że “byli pod wpływem narkotyków albo hipnozy". Przez krótki czas świat może się im wydawać jaśniejszy.
Może nawet nastąpić poczucie utraty lub nasilenia trzeciego wymiaru. Przez parę minut świat wydaje się głębszy lub bardziej płaski. Wszystkie te spontanicznie podawane informacje na temat zmienionych stanów traktuje się jako zupełnie naturalne, pozytywne wskaźniki, że praca wewnętrzna była efektywna. Dowodzą one, że pacjent dotarł do zjawisk zależnych od stanu w takim stopniu, że może w celach terapeutycznych zmienić ich strukturę.
Pacjenci zwykle spontanicznie wygłaszają uwagi dotyczące doświadczeń wewnętrznych oraz konstruktywnych zmian, które nastąpiły w obrębie symptomu (problemu). Jest to całkowicie zgodne ze sposobem, w jaki zainicjowano fazę trzecią: “Kiedy twój wewnętrzny umysł zorientuje się, że dalej możesz się sam skutecznie zajmować tym problemem, poczujesz że masz ochotę się poruszyć (przerwa). Otworzysz oczy i obudzisz się zupełnie rześki".

Tabela 3. Lista niektórych wskaźników
poznawczych, emocjonalnych, sensoryczno-percepcyjnych i
behawioralnych, które dowodzą znacznego zaangażowania w pracę wewnętrzną i zjawiska zależne od stanu

Fazy snu
Literalizm
Łzawienie
Mowa ograniczona lub nieobecna
Ograniczenie ruchów
Opóźnienie odruchów mrugania, przestrachu i połykania
Przeciąganie się
Reakcje emocjonalne
Ruchy gałek ocznych
Ruchy zwolnione lub ich brak
Spokój, odprężenie
Spontaniczne pojawianie się stanów zmienionych:
Amnezja
Halucynacje
Iluzje
Katalepsja
Regresja do wcześniejszego okresu
Znieczulenie
Zniekształcenie czasu
Spowolnienie oddechu
Twarz zrelaksowana
Uczucie oddalenia (odłączenia)
Zaczerwienienie lub zblednięcie twarzy
Zamykanie i otwieranie oczu
Ziewanie
Zmiany sensoryczne, mięśniowe i somatyczne
Zmiany szerokości źrenic Zmiany wokalne
Zniekształcenia sensoryczno-percepcyjne
Zwolnione reakcje motoryczne i myślenie Zwolniony puls


Słowa te sugerują, że aż do chwili, gdy pacjent poczuje, że jego zdolność radzenia sobie z problemem wzrosła, nie pojawi się chęć poruszenia się. Ukryta w nich treść – podobnie jak wszystkie inne ukryte treści – pozwala nieświadomym procesom pacjenta na wolny wybór. W tym przypadku chodzi o swobodne zakończenie pracy wewnętrznej w jego własnym stylu oraz zadecydowanie, kiedy można się poruszyć i obudzić.
Zdanie: “Kiedy twój wewnętrzny umysł zorientuje się, że dalej możesz się sam skutecznie zajmować tym problemem" zawiera pewną twórczą dwuznaczność, która znowu pozwala, aby nieświadomość pacjenta dokonała wyboru – najbardziej odpowiedniego i zgodnego z najlepszym dla niego sposobem funkcjonowania. Może ona być w stanie rozwiązać problem tu i teraz, w czasie sesji terapeutycznej, lub może się okazać, że będzie musiała kontynuować pracę wewnętrzną jeszcze po zakończeniu sesji. Twórcza wieloznaczność wspomaga wolny wybór! Wszyscy wszak funkcjonujemy na wielu poziomach; prowadząc pozornie normalne życie na jednym poziomie i odgrywając pewne role, możemy być równocześnie zaangażowani w głęboko twórczą pracę wewnętrzną i zmianę struktury własnego “ja" na poziomach, które nas przygotowują do nowych ról i form działania w przyszłości.

Brak komentarzy:

Spirala hipnotyczna